Αθλητισμός: Ο Areus κερδίζει 9 μετάλλια
και να φτάσετε στο βάθρο μια 45η φορά φέτος!

Repentigny – Ο αθλητικός όμιλος Socrates-Demosthenes Areus Athletics συνεχίζει να κάνει το σημάδι του στον κόσμο του αθλητισμού στο Κεμπέκ. Στις 28 Απριλίου, η ομάδα είχε ένα ραντεβού με αρκετά μεγάλα αθλητικά σωματεία. Με 36 συμμετέχοντες στην κατηγορία των αθλητών μας, ήταν ο μεγαλύτερος εσωτερικός διαγωνισμός της χρονιάς! Η ομάδα μας έχει κερδίσει 9 μετάλλια και έχει ανέβει στο βάθρο 45 φορές μόνο σε 4 διαγωνισμούς και λίγους μήνες ύπαρξης.

Εδώ είναι τα αποτελέσματα ανά συμβάν:

Sprint 40 m:
Νάσιρ Πιέρ: Ασημένιο μετάλλιο
Anthony Papai: 8η θέση
Liam Papai: 9η θέση
Ο ειδικός της Sprint Nasir Pierre κερδίζει ασήμι με χρόνο 6.06 δευτερολέπτων. Ένα προσωπικό καλύτερο για αυτόν. Οι Anthony και Liam Papai ολοκληρώνουν τον 8ο και τον 9ο αντίστοιχα. Οι 3 αθλητές μας τελειώνουν στην κορυφή 10.

Τυχαίο παιχνίδι:
Αντώνη Παπάη: Χάλκινο Μετάλλιο
Liam Papai: 4η θέση
Ο Nasir Pierre συνέχισε να καταστρέφει το προσωπικό του όφελος. Πράγματι, προβάλλει το βάρος των 3 κιλών στα 9,55 μ. Αυτό είναι το καλύτερό του αποτέλεσμα στον ανταγωνισμό μέχρι στιγμής. Ο Anthony Papai, ο οποίος ειδικεύεται στην βολή, είχε επίσης την καλύτερη βολή στον ανταγωνισμό με μια 9.48 μ. Ο Nasir Pierre κερδίζει το ασήμι και ο Anthony Papai το χάλκινο. Ο Liam Papai τερμάτισε 4ος με ρίψη 8,30 μ. Οι 3 αθλητές μας τελειώνουν στις 5 πρώτες θέσεις.

Hedges:
Liam Papai: 6η θέση
Anthony Papai: 7η θέση
Ο Nasir Pierre κέρδισε τη 2η θέση με 7,64 δευτερόλεπτα. Μια προσωπική καλύτερη. Μετά τον προκριματικό του τελικού, ο Liam Papai τελείωσε στην 6η θέση με χρόνο 8,09 δευτερολέπτων. Οι 3 αθλητές στην κορυφή 10.

600 μέτρα:
Anthony Papai: 9η θέση
Με χρόνο 2: 00.29, ο Nasir Pierre πήρε το αργυρό μετάλλιο. Ο Liam Papai ολοκλήρωσε τον αγώνα με χρόνο 2: 03.52, καλό για 6η θέση. Ο Anthony Papai σταμάτησε το ρολόι στις 2: 06.30 και τελείωσε το 9ο. Για άλλη μια φορά, όλοι οι αθλητές μας στην κορυφή των 10.

Μετάβαση σε μήκος:
Anthony Papai: 5η θέση
Με άλμα 2,30 μέτρων, ο Nasir Pierre ανέβηκε στο 2ο βήμα του βάθρου στο 1 εκατοστό του χρυσού μετάλλου. Ο Liam Papai φούστα στο βάθρο με άλμα 2,12 μέτρων. Τελείωσε 4ος. Ο Anthony Papai κερδίζει την 5η θέση με άλμα 2.03 μέτρων. Οι 3 αθλητές μας τελειώνουν στο top 5!

Συνδυασμός 5 συμβάντων (Pentathlon):
Λιάμ Παπάι: Χάλκινο μετάλλιο
Στα σωρευτικά αποτελέσματα των 5 γεγονότων και τη συγκομιδή 35 πόντων, ο Nasir Pierre αυξάνει τα χρήματα. Στην τρίτη θέση με 17 πόντους, ο Liam Papai παίρνει το χάλκινο. Ο Anthony Papai τερμάτισε 7ος για να τελειώσει ένα ακόμα 10ο στην ομάδα μας.

Με λίγους μήνες ύπαρξης, ο Αθλητικός Όμιλος Areus της Σχολής Σωκράτης-Δημοσθένης τοποθετείται ήδη στην ελίτ του αθλητισμού στο Κεμπέκ. Με την κλειστή εποχή, ο προπονητής Éric Bouchard θα ξεκινήσει την καλοκαιρινή του σεζόν στις 2 Ιουνίου με περιφερειακό πρωτάθλημα στο LaSalle.
Αθλητικός Όμιλος Areus: United, στο τέλος!

Για να δείτε τον αγώνα δρόμου σαν να ήσασταν εκεί, κάντε κλικ εδώ.