Ο αγώνας της Αλεξάνδρειας VII: Η αριστοκρατική εκδήλωση των σχολείων Σωκράτης-Δημοσθένης

Μετά από αρκετές εκπτώσεις λόγω του κλίματος, η 7η έκδοση του αγώνα της Αλεξάνδρειας τελικά πραγματοποιήθηκε στις 3 Ιουνίου στο Centre de la Nature de Laval.
Παρά το ασυνήθιστα ψυχρό και βρεγμένο κλίμα για ένα μήνα Ιούνιο, περισσότεροι από 1.200 μαθητές διεξήγαγαν, ανάλογα με την ηλικιακή τους ομάδα, στα διαδρομές 500μ, 1χλμ και 2χλμ. Η αθλητική ικανότητα και η καλή διάθεση ήταν στο ραντεβού.
Αυτό το γεγονός καταδεικνύει επίσης τη σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού στο πρόγραμμα σπουδών όλων των σχολικών σωμάτων του Σωκράτη-Δημοσθένη.
Όλα ήταν σε θέση για μια τέλεια μέρα. Μια ηλεκτρονική υπηρεσία χρονοδιακόπτη ήταν στην τοποθεσία καθώς και δύο άτομα πηγή για την παροχή πρώτων βοηθειών. Μην ξεχνάτε επίσης την παρουσία του DJ μας, που έθεσε μια εορταστική ατμόσφαιρα και οδηγούς που βοήθησαν τους μαθητές κατά τη διάρκεια της πορείας τους.
Στο τέλος των δοκιμών τους, τα παιδιά κλήθηκαν να συγκεντρωθούν για την τελετή του μετάλλου. Όλα τα παιδιά, οι γονείς και οι δάσκαλοι από όλες τις πανεπιστημιουπόλεις επικρότησαν θερμά τους μαθητές που ανέβηκαν στο βάθρο.

Συγχαίρουμε όλους τους φοιτητές που συμμετείχαν και κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να περάσουν τη γραμμή τερματισμού.
Ευχαριστούμε όλους τους εθελοντές γονείς για τη συμμετοχή και την εργασία τους κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Ευχαριστούμε επίσης τους γονείς που ενθάρρυναν τους μαθητές κατά τη διάρκεια του αγώνα.
Σας ευχαριστώ στους δασκάλους και τη διοίκηση για την υποστήριξή σας.